loading...

بیتا صبوری

بازدید : 26
پنجشنبه 7 اسفند 1399 زمان : 21:30

هنگامی که زن و مرد مهارت های ارتباطی لازم و انعطاف پذیری روانی کافی را نداشته باشند، نمی توانند در مواقع لازم یکدیگر را ببخشند، بنابراین از یکدیگر فاصله می گیرند و این ناراحتی ها به مرور زمان باعث سردی رابطه آن ها می شود. در این مقاله راه هایی برای به دست آوردن دل همسر و بهبود رابطه آورده شده است.

راه هایی برای به دست آوردن دل همسر

در متن زیر راه های مناسب برای به دست آوردن دل همسر ذکر شده است، تمام موارد زیر را مطالعه کنید، سپس بررسی کنید که کدام یک از راه ها به درد رابطه بین شما و همسرتان می خورد:

 • گفت و گو از راهکارهای به دست آوردن دل همسر

بسیاری از ناراحتی هایی که بین زن و شوهر اتفاق می‌افتد به دلیل سوء تفاهم می باشد. در طول جلسات مشاوره همیشه دیده می شود که زوجین در مورد مشکلات خود به درستی صحبت نمی کنند و نمی توانند ارتباط کلامی صحیح برقرار کنند.

این موضوع باعث می شود که یک گفت و گوی ساده به مشاجره ای بزرگ تبدیل کنند. برای پیشگیری از این مشکلات زوجین باید در مورد مشکلات خود با یکدیگر صحبت کرده و مهارت های گفت و گو را بیاموزند.

برای اینکه بتوانید دل همسر خود را به دست بیاورید باید از نیازها و احساسات همسر خود آگاه باشید.

مهارت های ارتباطی

شما باید سعی کنید که زمان درستی را برای صحبت کردن انتخاب کنید، زیرا اگر در عصبانیت صحبت کنید اوضاع بدتر می شود پس زمان و مکان مناسبی را برای صحبت انتخاب کنید. علاوه بر این سعی کنید که به مشکلات از دید او نگاه کنید تا بتوانید بهتر همسرتان را درک کنید. به دقت به یکدیگر گوش دهید و سعی کنید ریشه مشکلات خود را شناسایی کنید.

 • به دنبال مقصر نگردید

یکی از اشتباهات رایج در بین زوجین این است که هنگام دعوا تلاش می کنند تقصیر را به گردن دیگری بیندازند و حتی ممکن است همسر خود را به خاطر مشکلات سرزنش کنند و نقش خود را نادیده بگیرند. این رفتارها باعث می شود که رابطه زوجین رو به سردی برود. بنابراین سعی کنید احساسات منفی خود را کنترل کنید و به دنبال راه حل های مناسب باشید.

 • خراب کردن پل های پشت سر

هر رابطه حد و مرزهای خاص خود را دارد، بنابراین تلاش کنید که این حد و مرزها را مشخص کنید تا ناخواسته وارد حریم شخصی و یا خط قرمزهای یکدیگر نشوید. هر رابطه‌ای حساسیت‌های خاص خود را دارد و شما باید سعی کنید حساسیت‌های یکدیگر را درک کنید و به آن ها احترام بگذارید.

 • بدون قید و شرط هم را دوست بدارید

نباید مشکلات و فشارهای زندگی روی رابطه شما تاثیر بگذارد، به همسرتان نشان دهید که با وجود تمام سختی ها و مشکلات باز هم او را دوست دارید. علاوه بر این برای روابط عاطفی و صمیمیت جسمانی خود زمانی جدا قائل شوید.

 • مهارت گوش دادن از راهکارهای به دست آوردن دل همسر

گاهی اوقات تنها کاری که برای آرام کردن همسر خود می‌توانید انجام دهید، گوش دادن به حرف های او می باشد. با اینکه بسیاری از افراد فکر می‌کنند گوش دادن کاری بسیار ساده است، اما باید بدانید که گوش دادن یک مهارت سخت و پیچیده می باشد و نیاز به مهارت دارد. برای اینکه این مهارت را در خود تقویت کنید لازم است که در هنگام گوش دادن به حرف های طرف مقابل با زبان بدن و چشم هایتان به او نشان دهید که متوجه منظور او می شوید، این کار باعث دلگرمی طرف مقابل می شود.

پیشنهاد مشاور: شنونده خوبی برای همسرمان باشیم + تست تفاهم زن و شوهر

 • محبت کلامی را فراموش نکنید

ممکن است کارهای بسیار زیادی برای همسرتان انجام دهید و با انجام این کارها تصور کنید که دیگر نیازی به محبت کلامی نیست. اما نباید قدرت کلمات را نادیده بگیرید. گفتن جملات محبت آمیز و عاشقانه تاثیر زیادی بر زندگی و روابط شما می گذارد.

 • احترام به علاقه مندی ها

بیش تر افراد تلاش می‌کنند با کسی ازدواج کنند که تفاهم زیادی را با او دارند اما باید بدانند که زوجین هرگز کاملاً شبیه به یکدیگر نمی شوند و همیشه در سلیقه و علاقه آن ها کمی تفاوت‌ وجود دارد، بنابراین برای این که دل همسر خود را به دست بیاورید باید به این تفاوت‌ها احترام بگذارید و گاهی دنیا را از دید او ببینید.

 از راهکارهای به دست آوردن دل همسر

بهبود رابطه پس از خیانت

خیانت چه از طرف زن و چه از طرف مرد به زندگی آسیب زیادی وارد می کند و پیوند بین زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این خیانت اعتماد بین افراد را از بین می‌برد و به دلبستگی آن ها آسیب وارد می کند.

خیانت کار ساده‌ای نیست بنابراین لازم است که به همسرتان زمان بدهید و برای رابطه تان حد و مرز مشخصی تعیین کنید تا اعتماد از دست رفته برگردد.

آیا یکی از راهکارهای به دست آوردن دل همسر کادو خریدن است؟

یک باور رایج در میان مردم این است که زنان تنها با خرید وسایل گران قیمت به رابطه باز می گردند و با این کار می توان دل آن ها را به دست آورد. اما این گونه نیست خرید هدیه تنها بخشی از ارتباط است و زنان بیش از هر چیزی به حمایت عاطفی نیاز دارند.

آیا برخورد و رفتارهای صحیح با همسر را میشناسید؟

رفتار با همسر یکی از مسائلی است که نیاز به آموزش دارد.

همانطور که برای وارد شدن به زندگی مشترک باید آمادگی و مهارت های لازم را داشته باشید، لازم است برای موفقیت در زندگی مشترک و بهبود کیفیت روابط، شیوه های درست رفتار با همسر را یاد بگیرید.

اگر رفتار درستی داشته باشید سوتفاهم ها و اختلافات را در مسیر بهبود پیش می برید.

بسیاری از شکست ها در زندگی مشترک بخاطر رفتارهای ناپخته زن و شوهر اتفاق می افتد، به خاطر داشته باشید که رفتار شما با همسرتان روی زندگی فرزندان و شخصیت آن ها تاثیر می گذارد، بنابراین با رفتار درست و بجا می توانید زندگی مشترک را مدیریت کنید.

 • به همسرتان احترام بگذارید

احترام یکی از مهمترین اصول در موفقیت زندگی مشترک و ارتباط موثر بین زن و شوهر است.

زنان و مردان تفاوت های مهمی با یکدیگر دارند ولی به طور کلی مردان به افتخار و احترام و زنان به عشق و محبت بیش تر احتیاج دارند.

احترام و برخورد صحیح زن و شوهر نسبت به یکدیگر باعث افزایش عشق و علاقه آن ها به هم می شود.

همچنین احترام و برخورد درست باعث اعتماد به نفس و حمایت بین همسران می ‌شود، این احترام نشان‌دهنده این است که زوجین یکدیگر را بدون هیچ قید و شرطی دوست دارند و از یکدیگر حمایت می کنند.

 • نظرخواهی از برخورد و رفتارهای صحیح با همسر

در موارد حساس و مهم از همسرتان کمک بخواهید و نظر او را بپرسید البته به این معنا نیست که همسرتان به جای شما تصمیم بگیرد بلکه در مواردی همچون مسائل مالی و تربیت بچه ها با یکدیگر مشورت کنید، این کار باعث می شود که بیش تر به یکدیگر نزدیک بشوید.

نظرخواهی از همسر و شرکت دادن او در مسائل مهم زندگی، احساس مهم بودن و ارزشمندی به او می‌دهد.

 • تحسین و قدردانی از همسر

با تشویق و تحسین همسرتان در جمع زندگی مشترک تان را تقویت کنید.

البته منظور این نیست که در این مورد اغراق کرده و باعث خجالت و کلافگی او شوید، بلکه با گفتن ویژگی‌های خوب و موفقیت‌هایش، احساس غرور در او را تقویت کنید و نشان دهید که به او افتخار می کنید.

اکثر مردان دوست دارند تا از آن ها تعریف و تمجید شودف بنابراین اگر همسرتان کاری می‌کند که به دل می‌نشیند آن را بیان کنید و به او بگویید که از کار او لذت برده اید.

با تشویق و تحسین همسرتان، به او نشان می دهید که تلاش هایش را می بینید و برای شما ارزشمند است .

 • به یکدیگر آرامش بدهید

کار و شغل بخش بسیار مهمی در زندگی هر فرد است، هم مردان و هم زنان انرژی زیادی روی کار می‌گذارند و این کار باعث خستگی آن ها می شود.

همسران می توانند منبع انگیزه یکدیگر باشند و در هنگام خستگی یکدیگر را تسلی داده، پس از یک روز پرکار و خسته کننده در کنار یکدیگر بنشینید و به جای شکایت و دعوا از بودن کنار یکدیگر لذت ببرند.

 • حمایت و پشتیبانی از برخورد و رفتار صحیح با همسر

زن و شوهر تاثیر مستقیمی بر افکار و کارهای یکدیگر دارند، اگر همسرتان اهدافی دارد از او حمایت کرده و کمک کنید به خواسته‌هایش برسد. ممکن است خواسته های او برای شما بی ارزش باشد اما این نکته را فراموش نکنید که و می تواند باعث افتخار شما شود.

منبع : راهکارهای به دست آوردن دل همسر و بهبود رابطه پس از خیانت

بازدید : 82
يکشنبه 3 اسفند 1399 زمان : 21:21

استرس اصطلاحی می باشد که هنگامی که افراد دچار رنج و سختی می شود، از آن استفاده می کنند و بسیار رایج است. استرس شکل و درجه های مختلفی دارد که شامل ذهنی، جسمی و هیجانی می شود و به طور مثبت و یا منفی بر روی سلامتی اثر می گذارد.

استرس چیست؟

استرس بخشی جدا ناپذیری از زندگی می باشد و همه افراد کم و بیش آن را تجربه می کنند.

همه انسان ها دچار استرس می شوند و در بسیاری از موقعیت ها این استرس باعث می شود تا واکنش های صحیحی از خود نشان دهند به طوری که اگر استرس نباشد ممکن است جان شخص به خطر بیفتد.

انسان ها معمولا به خاطر احساس های خوشایند و هیجان های طبیعی تنش و استرس را تجربه می کنند.

استرسی که به خاطر حس شادی می باشد استرس مهمی می باشد که سالم به حساب می آید اما نتیجه آن باید آرامش بخش باشد تا بتوانید از آن به عنوان یک استرس مثبت یاد کنیم.

استرس آرامش باید به گونه ای باشد که پس از رفع استرس بدن به سطح عملکرد طبیعی خودش برگردد، تنش زیادی به فرد وارد نشود و بیش از اندازه طول نکشد.

هنگامی که افراد دچار آشفتگی و نگرانی می شوند، استرس به سراغ آن ها می آید و بر رفتار و افکار آن ها تاثیر می گذارد، درمان استرس باعث کاهش استرس منفی می شود و به شما کمک می کند تا از استرس های مثبت لذت ببرید.

بر اساس فرهنگ ما، هر نوع استرسی ضرر دارد و زیان بار می باشد به طوری که وقتی فرد دچار استرس می شود، غذا خوردن او بسیار سریع می شود، نقل و انتقال او به سرعت انجام می شود و در بسیاری از موارد دیگر فشارهای زیادی بر روی او وارد می گردد.

امروزه ما به طور مداوم در حال استرس و اضطرار می باشیم و برای این که کارهای خود را به موقع به نتیجه برسانیم باید در کوتاه ترین زمان بیشترین کار را انجام دهیم و این موضوع استرس زیادی را به همراه دارد.

استرس به دو گونه در فرد به وجود می آید که گاهی اوقات ممکن است ضرر داشته باشد و گاهی اوقات فرد از آن در جهت مثبت استفاده می کند.

فرد ممکن است به خاطر شرایط محیطی و شغلی، شلوغی شهرها، آلودگی هوا، فشار کار و کار بیش از حد و غیره با استرس هایی در طول روز مواجه شود.

همچنین بعضی از افراد به خاطر رفتارهای رقابتی مانند دوندگی، رسیدن به هدف، موفقیت مالی و روحیه رقابتی دچار نگرانی و استرس می شوند.

با استرس خود چه کنیم ؟ اختلال استرس و اضطراب شدید

علایم و الگوهای رفتاری استرس چیست ؟

بر اساس نظر مشاوران نشانه های استرس و اضطراب در افراد به شکل های متفاوتی دیده می شود که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم.

 • حرکت کردن، خوردن یا راه رفتن سریع و شتاب زده
 • عجله برای پایان دادن به جملات و عبارات
 • بی صبری برای پیش رفتن کارها و تمام کردن سریع کارها
 • تفکر و یا عملکرد چندتایی
 • احساس گناه از استراحت کردن یا هیچ کاری نکردن
 • فکر کردن به کار حتی در تعطیلات
 • برنامه ریزی برای کارهای بیشتر در زمان کمتر
 • گوش ندادن به حرف های دیگران به علت اشتغال ذهن
 • اعتقاد بر این که موفقیت یعنی به دست آوردن سریع چیزها
 • نگران بودن از انجام نشدن سریع کارها

افرادی که دچار استرس می شوند بیشتر انسان های برون گرا و پرخاشگری هستند که احساس شتاب زدگی و عجول بودن می کنند و دوست دارند سریع کار هایشان تمام شود، آن ها میل رقابتی دارند و احتمال دارد که خیلی زود نسبت به مسائل واکنش نشان داده و خشمگین شوند، رفتار این افراد بیش تر بر اساس انگیزه است.

با استرس چه کنیم ؟ | درمان استرس

به همان اندازه که علائم رایجی که در هنگام استرس به وجود می آید، اهمیت دارد. مشخص شدن منبع استرس نیز مهم می باشد، شناخت منبع استرس از اهمیت زیادی برخوردار است و با آگاهی لازم می توانیم استرس بیش از حد را درمان کنیم.

ما نمی توانیم برای همیشه تنها بمانیم، در لاک خود فرو برویم یا با همه قطع ارتباط کنیم.

ما روزانه با افراد بسیاری در ارتباط هستیم و این موضوع می تواند اعصاب ما را به هم بریزند و داد ما را در آورند اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که باید از به وجود آمدن استرس به طور طولانی مدت نیز جلوگیری کنیم.

استرس طولانی مدت ممکن است برای ما مضر و آسیب رسان باشد. این استرس در منزل، مدرسه، محیط کار و حتی محل بازی ممکن است برای ما به وجود آید و سلامت روح و روان ما را تحت تاثیر قرار دهد و با خطر رو به رو سازد.

برای این که بتوانید استرسی که به شما وارد می شود را کم کنید باید در طول روز خودتان را تنظیم کنید، میان موقعیت هایی که قادر به تغییرشان هستید و موقعیت هایی که نخواهید توانست آن را تغییر دهید فرق بگذارید و به خودتان استرس وارد نکنید.

برای این کار شاید لازم باشد روش های گفت و گویی که با خودتان دارید را تغییر بدهید.

بر اساس نظر روانشناسان هر فرد باید در زندگی خود شاد باشد. بنابراین سعی کنید با خوش حالی و شادی زندگی کنید و به خودتان فرصت امتحان کردن فرصت های جدید و شاد بودن را بدهید تا بتوانید در زندگی به آرامش برسید، بسیاری از افراد فرصت شاد بودن و در آرامش بودن را از خودشان می گیرند.

منبع : با استرس خود چه کنیم؟ اختلال استرس و اضطراب شدید

بازدید : 42
سه شنبه 28 بهمن 1399 زمان : 19:53

زن ذلیلی – مردان زن ذلیل چه ویژگی هایی دارند؟ به چه کسانی زن ذلیل می گویند؟

امروزه در برخی از خانواده ها جایگاه زن و مرد تغییر کرده است و مرز بین وظایف زن و مرد کم رنگ شده است به طوری که برخی از زنان نقش مدیر را ایفا می کنند و وظایف مهم را بر عهده می گیرند و مرد نقش فعال خود را به عنوان مدیر از دست می دهد.

به همین خاطر مردانی که چنین زنانی دارند مرد زن ذلیل مورد خطاب قرار می‌گیرند.

تعریف زن ذلیلی

ذلت به معنای خواریست و ذلیل کسی است که مقام و شأن خود را نادیده می گیرد.

تعریف زن ذلیلی در فرهنگ های مختلف متفاوت است، اما به طور کلی به مردانی گفته می‌شود که مطیع و تابع همسر خود هستند و از خود اراده و اختیاری ندارند.

اگر مردی به توانایی‌های همسر خود بی توجه باشد و اداره امور را به دست او بدهد زن ذلیل است یعنی قوانین خانه را زن تعیین می کند و مرد هیچ اختیاری ندارد.

زن ذلیلی در جامعه

سنجش زن ذلیلی یک داوری و قضاوت اجتماعی است زیرا به معیارها و توانایی های افراد توجهی نمی‌شود در واقع نمی توان مدیریت زن را زن ذلیلی و مدیریت مرد را اقتدار دانست زیرا معیار سنجش باید مدیریت شایسته بر اساس توانایی های فرد برای رسیدن به اهداف و سلامت خانواده باشد.

توهم زن ذلیلی

گاهی احترام، علاقه، رفاقت، کمک به همسر از نگاه برخی از افراد جامعه زن ذلیلی است در صورتی که این رفتار از سوی مرد برای حفظ کرامت و ارزش زن تلقی می شود، اما از دیدگاه جامعه مردسالار زن ذلیل اطلاق می گردد.

برخی مردان واقع بین هستند یعنی توانایی های همسر را قبول می‌کنند و آن ها را به رسمیت می شناسند و به آزادی و حقوق همسر احترام می‌گذارند.

در حقیقت ارتباط زن و مرد طبق چنین نگاهی بر اساس تفاهم شکل می گیرد نه ارزش های سنتی.

عوامل تاثیر گذار بر انفعال و زن ذلیلی

 • مادر منبع قدرت خانواده

زن ذلیلی می تواند حاصل تجربه و یادگیری باشد در خانواده‌هایی که مادر خانواده قدرت را در دست دارد و نقش مدیر در خانواده را دارد، به احتمال زیاد پسران با مشاهده ی اعمال قدرت توسط مادر در آینده این نقش و الگو را ادامه می‌دهند و از طرفی چنین مادری می‌تواند با حمایت های بیش از اندازه در زندگی پسر مانع شکل گیری و رشد توانمندی های او شوند و زمانی که پسر ازدواج می کند از همسرش انتظار دارد که نقش مادر را برای او ایفا کند.

 • ابراز قدرت زنان و میل به کنترل

نقش زنان قوی با شخصیت های بلند پرواز در شکل‌گیری مردانی که زن ذلیل خطاب می شوند بی‌تأثیر نیست. برخی از زنان افکار شبه فمینیستی دارند واز همسرخود ناراضی و نسبت به آن ها بی‌اعتماد هستند.

این زنان معمولاً از موضع قدرت نسبت به همسر خود رفتار می کنند. این کار مردان را خسته می کند . گروهی دیگر از زنان که کمال گرایی و خصوصیات وسواسی دارند میل به کنترل شدید دارند و ممکن است قدرت را از مردان بگیرند و به تدریج مردان را کنار می کشد در این شرایط احتمال خیانت از طرف مردان وجود دارد.

 • ترتیب تولد

فرزندان اول ویژگی های یک رهبر قدرتمند را داشته و دوست دارند که از کسی مراقبت کنند. ویژگی هایی مثل مسئولیت پذیری، جاه‌طلبی، رقابت در آن ها بیش تر دیده می شود.

به همین دلیل زنانی که از لحاظ تولد، فرزندان اول بوده اند معمولا در زندگی مشترک نقش مدیر و رهبر را ایفا می کنند.

 • مشکلات اقتصادی

گاهی درآمد زن بالاتر از مرد است، این موضوع به صورت خواسته یا ناخواسته ممکن است زن را به یک منبع قدرت تبدیل شود.

طبق تعریف فرهنگی، پدر باید مسئولیت‌های مالی خانواده را برعهده بگیرد در غیر این صورت قدرت خود را از دست می دهد که این مسئله باعث می‌شود مرد عزت نفس خود را از دست بدهد و نقش کمرنگ تری داشته باشد.

در واقع اگر مرد مشکل مالی داشته باشد نقشی منفعل را در خانه دارد.

زن ذلیلی

 • ضعف شخصیتی در مرد

گاهی ضعف شخصیتی در مرد باعث می شود زن نقش مدیر کل را در خانه بر عهده بگیرد زیرا مرد نمی تواند از عهده نقش‌های خود بر بیاید. برخی دیگر از زنان دارای خصوصیات مردانه هستند به طور مثال اعتماد به نفس بالایی دارند و از لحاظ ذاتی بیشتر می‌توانند کارهای بیرون از خانه را اداره کنند.

در مقابل آن ها مردانی قرار دارند که خجالتی و فاقد اعتماد به نفس هستند و این ضعف باعث می‌شود نقش زن و مرد تغییر کند و مسئله زن ذلیلی شکل بگیرد.

 • اعتیاد

اعتیاد باعث می شود که مرد نقش خود را از دست بدهد و موقعیت کاری او به خطر بیافتد حتی ممکن است اخراج شود و به دوستی با دوستان ناباب و وقت گذرانی با آن ها بپردازد.

در این شرایط پدر به تدریج نقش خود را در خانواده از دست می دهد تا جایی که در خانواده هیچ احترام و حرمتی ندارد.

 • حیله گری مرد

برخی از مردان به همسر خود وفادار نیستند و رابطه‌های فرازناشویی داشته و به اصطلاح خیانت می کنند. به همین دلیل ممکن است بیش از حد به همسر خود محبت کند و به تمام نیازهای او پاسخ دهد تا از عذاب وجدان خود کم کنند. در برخی دیگر از شرایط به دلیل غرغر کردن زیاد زن و دستور دادن او مرد تسلیم زن می شود در واقع زن به مرد نشان می دهد که او توانمندی و قابلیت ندارد و هر مسئولیتی که به گردن بگیرد و یا نگیرد تفاوتی در رفتار همسرش ایجاد نمی شود و نمی تواند او را راضی کند.

حتی در برخی موارد مردان نمی توانند به نیازهای جنسی همسر خود پاسخ بدهند .

منبع : زن ذلیلی | مردان زن ذلیل چه ویژگی هایی دارند؟

بازدید : 86
سه شنبه 28 بهمن 1399 زمان : 19:50

عشق در برخی موارد با یک نگاه یا کشش جنسی ایجاد می شود که می تواند چند ساعت تا چند روز و ماه طول بکشد. سپس پیش از آنکه دلبستگی و تعلق خاطر، کنترل همه چیز را به دست بگیرد، شیفتگی از راه می رسد. در این مقاله به راه های تشخیص همسر مناسب پرداخته شده است.

شیفتگی اغلب سه تا دوازده ماه طول می کشد، سپس هنگامی که ترشحات هورمون ها فروکش می کند و با واقعیت های نه چندان دلچسبی روبرو می شوید و علایق و سلیقه ها و عادت های او که در ابتدا برای شما بسیار خواستنی و دلچسب بود به تدریج ناراحت کننده و زننده می شوند.

به طور مثال، شما ممکن است ناراحت باشید که همسرتان هیچ وقت نمی تواند چیزی را در یخچال پیدا کند، همواره کلید ماشین خود را گم می کند، یا اینکه در ابتدا زیبا و جذاب بوده اما اکنون به تدریج اعصاب شما را خورد می کند و جیغ جیغو می باشد. حتی ممکن است همسرتان نصف شب شما را بیدار کند و در مورد اتفاقات مختلف با شما صحبت کند. این رفتار ها می توانند دیوانه کننده باشند.

ممکن است در خلوت از خودتان بپرسید آیا می توانم به همین روال ادامه دهم؟ آیا ما با هم تفاهم داریم؟ آیا وجوه مشترک میان ما باعث تدوام زندگی مشترک می شود؟

ممکن است شما تفاهم زیادی نسبت به یکدیگر نداشته باشید و تنها بخاطر نیروی قدرتمند هورمونی به سمت یکدیگر جذب شده باشید و پیش از این ازدواج، زمانی برای فکر کردن و ارزیابی طرف مقابل(همسر) خود نداشته باشید.

به خاطر داشته باشید که همسری مناسب شما است که در دراز مدت با او تفاهم داشته باشید.

گام اول در یافتن همسر مناسب

از خصوصیات و ویژگی های اخلاقی و شخصیتی که مایل هستید که همسر آینده تان داشته باشد، لیستی تهیه کنید تا بدانید که باید به دنبال چه کسی بگردید. برخی اوقات انتخاب مردها و رفتارهایشان تحت تاثیر هورمون های تستوسترون قرار می گیرد. به همین دلیل است که تهیه فهرست ویژگی های اخلاقی و خصوصیات شخص مقابل بسیار مهم است.

زنان معمولا به دنبال مردانی می گردند که حساس، مهربان و به لحاظ فیزیکی و جسمانی قوی با شانه های پهن و شخصیتی شوخ و بزله گو باشند.

شاید بتوان گفت این ویژگی ها از توانایی های انسان های اولیه مانند نقش مردان در شکار حیوانات، محافظت از خانواده و جنگ آوری نشات می گیرد.

این ویژگی ها به جز خواسته ها و نیازهای بیولوژیکی کوتاه مدت و گذرا بوده و هیچ نقشی در موفقیت و خوشبختی روابط و ازدواج های قرن21 نخواهد داشت.

چگونه همسر مناسب خود را بیابیم

گام دوم در یافتن همسر مطلوب و مناسب

صرف نظر از این که مجرد یا متاهل هستید یا همسر خود را هنوز پیدا نکرده اید باید در مورد خواسته ها، نیازها، آرزوها، رویاها و اولویت های خود تصور دقیق تری داشته باشید.

در ادامه آزمونی طراحی شده که به شما کمک می کند تا دید روشن تری نسبت به این موضوع پیدا کنید.

در آزمون زیر بهتر است همسرتان نیز به سوالا پاسخ داده و در انتها نتایج را بایکدیگر مقایسه کنید، به یاد داشته باشید که در این آزمون درست و نادرست وجود ندارد و هدف آن تنها بررسی میزان شباهت ها و تفاوت های شخصیتی شما و همسرتان می باشد.

آزمون شناخت همسر مطلوب

کدام یک از ویژگی هایی که در فهرست پایین آورده شده است از نظر شما مهم می باشد، ابتدا خود و سپس همسرتان در مقابل ویژگی های مهم علامت بزنید و سپس در مورد پاسخ های خود گفت و گو کنید.

منبع : چگونه همسر مناسب خود را بیابیم+تست

بازدید : 179
جمعه 24 بهمن 1399 زمان : 20:26

وسواس بیش تر اوقات در دوران کودکی شروع می شود اما امکان ایجاد آن در تمام سنین وجود دارد. افراد وسواسی ممکن است کاری را به طور مداوم و بی اراده انجام دهند.

فردی که به وسواس دچار می شود با وجود آگاهی از بیهوده بودن فکر و اندیشه خود نمی تواند اعمال خود را متوقف کند.

فرد وسواسی د در عملکرد خانواده خود نیز اختالال ایجاد می کند. فرد وسواسی مسائل مهم و اساسی زندگی اش را فراموش می کند و به آن ها توجهی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار برای این که راز او برای بقیه فاش نشود از دیگران دوری می کند و دوست ندارد با دوستان و اقوام معاشرت داشته باشد.

وسواس چیست؟

هنگامی که فرد یک نوع احساس اجبار نسبت به تکرار افکار و اعمال خود داشته باشد در حالی که خود فرد می داند این رفتارها بیهوده و بی معنا هستند، فرد درگیر وسواس شده است.

هنگام انجام این رفتارها ممکن است اطرافیان او را مسخره می کنند، به او ترحم کرده و یا به صورت علنی با رفتارش مخالفت کنند.

وسواس فکری چیست؟

وسواس فکری به افکار، تکانه ها و تصاویر ذهنی گفته می شود که به صورت پایدار و تکرار شونده در فرد به وجود می آید و باعث می شود که فرد دچار ناراحتی و اضطراب شود.

وسواس عملی چیست؟

به رفتارهای تکراری مانند شستن دست، منظم کردن و تکرار کردن واژه ها یا دعاها وسواس عملی گفته می شود. فرد بیمار احساس می کند مجبور است که این رفتار و اعمال را انجام دهد وگرنه اتفاق بدی رخ می دهد و حتما باید آن ها را بر اساس قاعده و اصول خاصی اجرا کند.

این قواعد و رفتارها اغلب حالت افراطی دارند و فرد برای کاهش پریشانی و اضطراب خود معمولا این اعمال را انجام می دهد. به طور کلی وسواس فکری عملی وقت گیر می باشد و ممکن است فرد بیش از یک ساعت در روز درگیر امور وسواسی شود، در این صورت فرد در زمینه های کاری، تحصیلی، فعالیت های دیگر و یا روابط اجتماعی و... به مشکل برمیخورد.

آثار و نشانه های وسواس چیست؟

بر اساس نظر مشاوران و روانشناسان اولین علائم وسواس در کودک دو ساله دیده می شود و در این زمان کودک سعی می کند تا رفتار خود را یکسان نشان دهد و آداب را به درستی حفظ کند.

این علائم از آداب و رسوم خشک و غیر قابل انعطاف تشکیل می شود به طوری که در آن فرد بر روی تکرار اعمال، کلمات و اعداد بسیار حساس است و تکرار کردن این رفتارها برای او اهمیت بسیار زیادی دارد.

از علائم اولیه این بیماری می توان به ترس، تکرار یک طرز فکر و اندیشه به طور مداوم، تردید نسبت به عقاید و تصورات و همچنین احساس اجبار اشاره کرد.

پیشنهاد مشاور: تست وسواس فکری عملی رایگان با تحلیل

اشکال متفاوت وسواس

وسواس انواع مختلفی دارد و به صورت های مختلفی ممکن است خودش را نشان دهد. در ادامه انواع وسواس را مورد بررسی قرار داده ایم.

اجتناب از اشکال مختلف وسواس

در حالت وسواس فرد دوست دارد نسبت به بعضی اشیا اجتناب و پرهیز کند و به صورت مکرر کاری را انجام دهد مثلا دوری از آلودگی، که باعث می شود فرد به صورت مکرر و افراطی به شست و شو دست بپردازد.

فرد برای این که خودش را نجات دهد تن به تکرار این اعمال می دهد اما کارهای او باعث می شود تا به صورت ناخودآگاه مجبور به تکرار آن عمل شود.

تکرار و ومداومت از انواع مختلف وسواس

اگر فرد یک عمل را به طور مرتب تکرار کند در این هنگام فرد دچار وسواس شده است. در حقیقت تکرار یکی از نشانه های مهم وسواس می باشد.

به طوری که فرد یک عمل بی فایده و بیهوده را به گونه ای تکرار می کند که انگار نیروی از دورن فرد را وادار به تکرار آن عمل می کند.

این نوع وسواس را می توان در شست و شوی مدام و بی حاصل دست ها و همچنین در لباس پوشیدن فرد مشاهده کرد به طوری که فرد ممکن است چند بار لباس را بپوشد و آن را از تن بیرون بیاورد و این عمل را به طور مداوم انجام می دهد تا آرام شود.

منبع : وسواسی ها را بشناسید

بازدید : 120
شنبه 18 بهمن 1399 زمان : 20:52

بسیاری از زوجین در اوایل ازدواج آشنایی کافی با مورد مسائل جنسی ندارد و به همین دلیل دچار چالش هایی در مورد رابطه جنسی می شوند و یا از رابطه جنسی لذت نمی برند. در این مقاله به بررسی رابطه جنسی می پردازیم و در مورد رابطه زناشویی سالم و صحیح توضیحاتی را ارائه می دهیم که در آن راه ها و نکات مفیدی برای کمک به زوجین برای بهبود زندگی زناشویی آمده است.

گروه دیگر زوج هایی هستند که پس از گذر زمان شور و هیجان اولیه در آن ها کاهش می یابد، آن ها دیگر هیجان اولیه را در رابطه خود ندارند و مانند قبل از رابطه جنسی لذت نمی برند.

برای این که زوجین رابطه زناشویی مناسب داشته باشند باید با علایق یکدیگر به خوبی آشنا باشند، نیازهای یکدیگر را بدانند، رابطه عاطفی خوب و مناسبی با یکدیگر برقرار کنند و در رابطه جنسی خود تنوع داشته باشند تا بتوانند رابطه ایده آل و جذابی را تجربه کنند.

علاوه بر این موارد، برای داشتن رابطه جنسی جذاب و ایده آل راه و روش هایی وجود دارد که افراد می توانند آن ها را یاد گرفته و رابطه زناشویی مناسبی را برای خود ایجاد کنند. این مهارت ها باعث می شوند تا فرد بتواند رابطه جنسی خوب و مطلوبی را با همسر خود داشته باشد.

بسیاری از زوجین، مدتی پس از شروع زندگی مشترک به آرامی با علایق و سلیقه های یکدیگر آشنا می شوند و به مرور تجربه های جذاب تری را کنار یکدیگر تجربه می کنند، این کار باعث می شود که رابطه جنسی آن ها روز به روز بهتر بشود.

اما برای برخی دیگر از زوجین این روند به طور عکس بوده و با گذر زمان رابطه جنسی برای آن ها تکراری و خسته کننده می شود.

اهمیت رابطه زناشویی مناسب

برای این که رابطه زناشویی صحیح و مناسب باشد، باید بین زوجین عشق و علاقه وجود داشته باشد. علاوه بر این آن ها به یکدیگر اعتماد کنند و مشتاق باشند تا با یکدیگر رابطه جنسی برقرار کنند، اگر آن ها در هر یک از این موارد مشکل داشته باشند نمی توانند رابطه جنسی مناسبی برقرار کنند و از رابطه خود لذت ببرند.

برای این که زوجین بتوانند رابطه جنسی خوبی با همسر خود برقرار کنند، باید راس های مثلث عشقی استرنبرگ که شامل صمیمیت، شهوت و تعهد می شود را در نظر بگیرند و با توجه به این سه راس رابطه خود را شکل دهند. هر سه این موارد برای تحکیم زندگی مشترک لازم می باشند.

همانطور که گفته شد ممکن است بسیاری از زوجین نسبت به رابطه زناشویی اطلاعات کافی نداشته باشند و به علت نداشتن آگاهی در اولین رابطه های جنسی خود لذت های کافی را نمی برند. در این حالت برای آن ها درگیری ذهنی به وجود می آید و حس خوب خود را نسب به رابطه جنسی از دست می دهند.

اما بسیاری از افراد هستند که به مرور زمان با علایق همسرشان آشنا می شوند و آن علایق را در نظر گرفته و رابطه جنسی بهتری را تجربه می کنند، اما برخی دیگر به خواسته های همسر خود توجه نمی کنند و به مرور زمان از رابطه جنسی خسته می شوند و رابطه زناشویی را عملی تکراری و خسته کننده در نظر می گیرند.

در این صورت برای آن ها مشکلاتی به وجود می آید و در زمینه ارتباط عاطفی و صمیمیت به مشکل برمی خورند، این امر باعث افزایش یا ایجاد استرس و تنش در زندگی می شود.

در بعضی مواقع زوجین برای این که رابطه زناشویی مناسبی ندارند، به خود ارضایی روی می آورند. در این صورت مشکلات و عوارض بسیاری برای آن ها به وجود می آید. زوجین برای آن که رابطه زناشویی صحیح و خوبی داشته باشند، باید از روش های مناسب برای بهبود رابطه جنسی خود استفاده کنند.

راه هایی برای بهبود رابطه زناشویی

بسیاری از زوجین روش های مناسب برای برقراری رابطه جنسی را نمی دانند و آگاهی لازم در مورد این روش ها ندارند تا بتوانند روابط بین خود را تحکیم ببخشند، به همین دلیل روابط آن ها به مرور زمان دچار فرسودگی می شود و از زندگی زناشویی خود لذت کافی نمی برند.

اگر زوجین روابط جنسی مناسبی نداشته باشند و پس از فرزند آوری بیشتر به فرزند خود توجه کنند از رابطه زناشویی دور می شوند و به رابطه زناشویی خود آسیب وارد می کند، حضور کودک نیز نمی تواند این آسیب ها را جبران کند.

زوجین برای این که زندگی مشترک خوبی داشته باشند باید سعی کنند، رابطه زناشویی را در اولویت قرار دهند و رابطه جنسی خود را فراموش نکنند.

در این مقاله برخی از روش های مناسب برای داشتن رابطه زناشویی صحیح ذکر شده است، که آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. آشنایی با علایق و خواسته های یکدیگر در رابطه جنسی در اولویت باشد

زن و شوهر باید در مورد مسائل جنسی با یکدیگر صادق باشند و به راحتی در مورد علایق و خواسته های خود بی پرده با یکدیگر حرف بزنند.

آن ها برای اینکه رابطه زناشویی مناسب داشته باشند و از رابطه خود لذت ببرند باید در مورد مسائلی مانند تعداد رابطه زناشویی در هفته، مدت زمان آن، مکان ها، نقطه حساس، تحریک پذیری و پوزیشن های رابطه جنسی مورد علاقه خود و فانتزی های جنسی با یکدیگر صحبت کنند تا با علایق یکدیگر آشنا شوند و رابطه جنسی لذت بخشی را تجربه کنند.

زوج هایی که در مورد مسائل جنسی با یکدیگر صحبت می کنند و علایق شان را با یکدیگر به اشتراک می گذارند رابطه زناشویی بهتری را تجربه می کنند، از برقراری رابطه خسته نمی شوند و رابطه برای آن ها تکراری نمی شود، بلکه به مرور علاقه بیش تری رابطه جنسی پیدا می کنند و برای برقراری رابطه اشتیاق بیش تری خواهند داشت.

چگونه رابطه زناشویی سالم را تجربه کنیم؟

2. ارتباط خوب و صحیح با یکدیگر برقرار کنید

ارتباط خوب و صحیح بین زن و شوهر به معنی وجود صداقت و صمیمیت بین زوجین می باشد. وجود این موارد باعث می شود تا فرد رابطه زناشویی مناسب، جذاب و با کیفیتی داشته باشد. در این صورت اشتیاق او برای برقراری رابطه جنسی صحیح بیش تر خواهد شد.

زوجین باید بتوانند با یکدیگر صحبت کنند. آن ها برای صحبت می توانند در ابتدا از مسائل روزمره و سطحی شروع کنند اما اگر بتوانند در مورد مسائل عمیق تر نیز با یکدیگر صحبت کنند، صمیمیت بین آن ها بیش تر خواهد شد.

همچنین آن ها باید در مورد احساسات، افکار، اهداف و درگیری های ذهنی خود نیز با یکدیگر صحبت کنند. در این شرایط زوجین می توانند بهتر احساسات یکدیگر را درک کنند.

3. برنامه ریزی برای رابطه جنسی فراموش نشود

در زندگی مشترک زمان هایی وجود دارد که زوجین درگیری ها و مشغله های زیادی داشته و زمان لازم برای تمرکز بر برقراری رابطه جنسی را ندارند.

به یاد داشته باشید که مشکلات و درگیری در زندگی مشترک زیاد است، بنابراین برای این که رابطه زناشویی خوبی داشته باشند باید برنامه ریزی لازم را انجام دهند، به طور مثال در طول روز با همسر خود در ارتباط بوده و هنگام معاشقه سعی کنند که فقط به همسر خود توجه داشته باشند.

شاید برنامه برای رابطه جنسی در ابتدا مسخره و خنده دار به نظر بیاید اما اگر برنامه ریزی لازم را داشته باشید، این کار به مرور زمان برای رابطه شما مفید خواهد بود.

مثلا اگر می خواهید برای شب رابطه جنسی داشته باشید از صبح به همسر خود عشق بورزید و به او محبت کنید. اگر فضا را برای شب آماده کنید، رابطه جنسی خیلی خوبی خواهید داشت.

منبع : چگونه رابطه زناشویی سالم را تجربه کنیم؟

بازدید : 171
يکشنبه 12 بهمن 1399 زمان : 20:32

تکنیک های مشاوره تحصیلی و پیشرفت درسی دانش آموزان

امروزه پیشرفت تحصیلی یکی از شاخص های مهم در ارزشیابی است.

بدون شک در دنیای پیشرفته امروزی یکی از علائم موفقیت فرد، پیشرفت تحصیلی است که بدون آن توسعه و ترقی هیچ کشوری امکانپذیر نخواهد بود.

یکی از عوامل بسیار موثر در پیشرفت تحصیلی، مشاوره تحصیلی است.

مشاوره تحصیلی به دو صورت گروهی و فردی انجام می شود و در واقع نوعی رابطه یاورانه فردی و گروهی است که به افراد در شناخت توانایی استعدادها و شیوه های یادگیری، برنامه ریزی، انتخاب رشته تحصیلی و حل مشکلات آموزشی و انضباطی کمک می کند تا در نهایت آن ها بتوانند توانایی های خود را شکوفا سازند و از امکانات موجود بهره مند شوند.

تکنیک های مشاوره تحصیلی

ویژگی های یک مشاور تحصیلی خوب

یک مشاور تحصیلی نقش بسیار پررنگی در پیشرفت تحصیلی افراد دارد و همانطور که اشاره کردیم وظایف مهم و متعددی دارد، بنابراین تسلط بر تمام یا بخش اعظمی از تکنیک های مشاوره تحصیلی از اصلی ترین و مهمترین ویژگی های یک مشاور تحصیلی خوب است.

تکنیک های مشاور تحصیلی تنها شامل برنامه ریزی صرف برای چگونگی درس خواندن فرد نمی باشد، چرا که برنامه ریزی مطالعاتی به موارد دیگری از جمله شرایط محیطی و خانوادگی فرد و یا ویژگی های شخصیتی فرد نیز وابسته است، بنابراین نیاز است که مشاور بتواند موارد مختلف را ارزیابی کند و با توجه به آنها برنامه ریزی های لازم را انجام دهد.

به عنوان مثال گاهی ممکن است مشاور با دانش آموزی سروکار داشته باشد که آن دانش آموز اعتیاد به فضای مجازی و استفاده بی مورد از تلفن همراه داشته باشد و ترک این عادت برای وی بسیار سخت باشد.

از طرفی ممکن است دانش آموز در فضای خانوادگی مناسبی قرار نداشته باشد و یا از نظر شرایط اقتصادی ضعیف یا متوسط رو به پایین باشد.

تکنیک های مشاوره تحصیلی – عادات نامناسب دانش آموزان

مشاور باید بتواند تمام این موارد را مورد بررسی قرار دهد و اگر دانش آموز عادت های نامناسبی دارد به او در چگونگی ترک این عادت های نامناسب کمک کند و راهنمایی های لازم را به او بدهد و اگر دانش آموز مشکلات اقتصادی دارد بتواند با توجه به توان و بودجه دانش اموز منابعی را به او معرفی کند و راه هایی را به او پیشنهاد کند که فرد بتواند در آن شرایط به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کند و فعالیت هایش بالاترین میزان بازدهی را داشته باشد.

تسلط بر چگونگی ارائه مطالب انگیزشی برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان نیز از دیگر تکنیک های مشاوره تحصیلی است. همانطور که همه ما می دانیم ناامید شدن افراد در شرایط آمادگی برای کنکور امری کاملا طبیعی است و بسیاری از دانش آموزان هر چند وقت یکبار ممکن است با چنین احساساتی روبرو شوند، یک مشاور تحصیلی خوب به خوبی می تواند امید و انگیزه را به فرد باز گرداند.

در کنار تمام موارد اشاره شده یک شرط لازم نیز وجود دارد و آنهم تسلط مشاور بر سرفصل های رشته مورد نظر دانش آموز و آگاهی از مباحث سخت و آسان آن رشته تحصیلی است.

فرض کنید که شما دانش آموز رشته تجربی هستید و قصد دارید برای دریافت مشاوره تحصیلی به مشاور مراجعه کنید، اگر مشاور شما رشته ای متفاوت با شما را گذرانده باشد و تسلط کافی بر مباحث دروس تجربی نداشته باشد قطعا نمی تواند برنامه ریزی مناسبی همسو با رشته تحصیلیتان ارائه دهد.

برنامه ریزی یکی از تکنیک های مشاوره تحصیلی

با توجه به موارد شرح داده شده واضح است که مشاور باید برنامه متناسب با هر فرد را جداگانه تنظیم کند و اگر مشاوری یک برنامه واحد و از پیش تعیین شده برای همه تدارک ببیند نمی توان خیلی به آن برنامه امیدوار بود.

رابطه ی مستمر و پی در پی مشاور با دانش آموز نیز اهمیت ویژه ای دارد.

مواردی که بیان شد از جمله موارد مهمی است که در امر برنامه ریزی تحصیلی نیاز است که مشاوران و دانش آموزان به آن توجه کنند.

در ادامه قصد داریم برخی از تکنیک های مطالعاتی را نیز برای شما دانش آموزان عزیز توضیح دهیم تا در کنار استفاده از نکات بیان شده برای انتخاب مشاور بتوانید خودتان نیز با استفاده از این تکنیک ها عملکرد تحصیلی تان را بهبود ببخشید.


شیوه های صحیح مطالعاتی

 • محیط مطالعه

زمانی که قصد داریم به مطالعه بپردازیم قبل از شروع مطالعه نیاز است که یک محیط مطالعه برای خودمان در نظر بگیریم.

محیط مطالعه بسیار مهم است و می تواند نقش موثری در روند مطالعاتی ما داشته باشد.

اول اینکه دقت کنید جایی را برای مطالعه انتخاب کنید که عاری از وسایلی باشد که جلب توجه می کنند. مثلا اگر میز مطالعه دارید میزتان را جایی از اتاق قرار دهید که دیوار روبرویتان ساده باشد و حواس شما را پرت نکند.

دمای مناسب و نور کافی مکان مطالعه نیز بسیار حائزاهمیت است.

همچنین به این نکته توجه کنید که مکان مطالعه باید فقط مختص به مطالعه باشد و از قرار دادن تلفن همراه، لپتاپ یا هر وسیله دیگر و همچنین غذا خوردن در آن مکان خودداری کنید.

در واقع نیاز است که شما ذهنتان را نسبت به آن مکان خاص شرطی کنید، جوری که با نشستن در آن مکان تنها چیزی که به ذهنتان می رسد درس خواندن باشد نه فعالیت های جانبی دیگر، همچنین از مطالعه در رختخواب و به حالت دراز کش نیز خودداری کنید.

 • تغذیه

در هنگام مطالعه، امتحانات و کنکور مراقب تغذیه خود باشید.

زمانی که در حال مطالعه هستید سعی کنید همیشه یک خوراکی شیرین مثل کشمش یا خرما برای جلوگیری از کاهش قند خون کنار خود داشته باشید.

مصرف سبزیجات، میوه، تخم مرغ و لبنیات بسیار مهم است و در رژیم غذایی خود باید به مصرف اینگونه مواد غذایی توجه کنید.

روزانه به میزان کافی آب بنوشید و همینطوردر طول روز از نوشیدنی های مختلف استفاده کنید.

مصرف شکلات تلخ نیز می تواند تا حدود زیادی در افزایش انرژی و قدرت توجه و تمرکز شما موثر باشد، مصرف ۱۵ گرم شکلات تلخ به صورت روزانه توصیه می شود.

سعی کنید ویتامین های بدنتان را از طریق آزمایش چک کنید و اگر بدنتان کمبود ویتامین دارد با تجویز پزشک قرص های مولتی ویتامین را برای جبران کمبود ویتامین خود استفاده کنید. کاهش ویتامین هایی مثل ویتامین دی و فقر آهن به شدت بر میزان انرژی شما تاثیر گذار است.

تکنیک های مشاوره تحصیلی

 • خواب

به هیچ عنوان از زمان خواب خود کم نکنید و سعی کنید ساعت خواب منظمی داشته باشید، خواب ناکافی و نامنظم می تواند باعث کاهش قدرت تمرکز و توجه و در نتیجه کاهش قدرت یادگیری شود.

 • تفریح

برخی افراد در زمان برنامه ریزی برای کنکور از خود انتظار دارند که به مانند یک ربات عمل کنند و بدون هیچ تفریحی فقط به درس خواندن بپردازند ولی این کار امکانپذیر نیست و مغز شما خیلی زود خسته خواهد شد. بنابراین سعی کنید برنامه های تفریحی را حتما در نظر داشته باشید و به ذهنتان استراحت دهید.

ارتباط خود را با دنیای بیرون به طور کامل قطع نکنید، بلکه سعی کنید آن را مدیریت کنید. شاید تصمیم بگیرید در زمان آمادگی برای کنکور به طور کلی از فضای مجازی فاصله بگیرید ولی بهتر است این کار را نکنید، بهتر است به جای حذف تمام برنامه ها یا کنار گذاشتن تلفن همراه به طور کامل، برای استفاده از آن برنامه ریزی کنید و روزی نیم ساعت یا حداکثر یک ساعت را به آن اختصاص دهید.

صحبت کردن با دوستان به شما انرژی می دهد بنابراین ارتباطتان را با آنها حفظ کنید.

فیلم دیدن، ورزش کردن را حتما در برنامه های تفریحی خود قرار دهید.

درست است که زمان کنکور دوره حساسی است و طبیعتا زمان های خالی شما محدود خواهد شد ولی این به معنی قطع کامل برنامه های تفریحی شما نیست، سعی کنید زمانتان را مدیریت کنید و به فعالیت های تفریحی خود حتی به میزان کم اهمیت دهید.

 • به صورت صحیح مطالعه کنید

قبل از هرچیز، متناسب با توانایی ها و پشتکار و خواسته هایتان برای خود هدف (اهداف کوتاه مدت و بلند مدت) تعیین کنید و با توجه به هدفتان برنامه ریزی کنید.

طبق برنامه ریزی درس بخوانید و نظم داشته باشید و زمان مشخصی را برای درس و استراحت خود داشته باشید.

هر ۴۵ دقیقه مطالعه یک ربع استراحت کنید و بعد از ۴ ساعت مطالعه، یک استراحت حداقل یک ساعته داشته باشید.

برای خود زمان تعیین کنید و خود را مقید کنید که مثلا یک بخش ۲۰ صفحه ای از عربی را در ساعت مشخصی بخوانید و تمام کنید (یعنی یک برنامه ریزی حجمی و اجباری داشته باشید).

در مطالعه یک درس خاص افراط نکنید و فقط دروس مورد علاقته تان را مطالعه نکنید، سعی کنید درس هایی را که به آن ها علاقه کمتری دارید و یا تسلط ندارید را هم حتما مطالعه کنید تا بتوانید به تعادل برسید.

اگر درسی را سخت متوجه میشید می توانید آن را بلند بخوانید. البته در موارد عادی به هیچ عنوان مطالعه با صدای بلند توصیه نمی شود، چون این کار انرژی زیادی از شما می گیرد و باعث خستگی زودهنگام شما می شود، ولی زمانی که درسی را متوجه نمی شوید بلند خواندن می تواند به شما کمک کند، چون علاوه بر حس بینایی، حس شنوایی شماهم درگیر می شود و در نتیجه میزان یادگیری شما افزایش می یابد. اگر در حین بلند خواندن شروع به نوشتن هم بکنید نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد.

مطالعه مفید

به صورت پویا و فعال مطالعه کنید، یعنی نکته برداری، علامت زدن مطالب مهم و خلاصه برداری داشته باشید.

مرور درس را فراموش نکنید و این نکته را در نظر بگیرید که مطالب برای وارد شدن به حافظه بلند مدت نیاز به تکرار و تمرین و مرور پیوسته دارند. (بعد از اولین مطالعه یک روز بعد درس را مرور کنید و بعد ۱۰ روز بعد مجدد درس را مرور کنید و بعد از آن یک ماه بعد و ۴ ماه بعد)، اگر در مطالعه اول خلاصه نویسی خوبی از مطالب داشته باشید به راحتی می توانید دروس را از روی خلاصه هایتان مرور کنید و البته بهتر است که از خلاصه های خودتان استفاده کنید نه شخصی دیگر.

عملکردتان را ارزیابی کنید و پیشرفتتان را بسنجید. این کار از طریق تست زدن امکانپذیر است. تست زدن ضمن کمک به شما در ارزیابی خودتان به شما در تثبیت یادگیری و همینطور فهم نکات پر اهمیت کمک می کند.

سعی کنید از دیگران کمک بگیرید و همینطور یک رقیب هم سطح برای خودتان داشته باشید و با او در ارتباط باشید، این کار باعث می شود که خود را در رقابت با آن شخص موظف به مطالعه و پیروی از برنامه درسی خود بکنید.

برای خودتان تشویق در نظر بگیرید، مثلا به خود بگویید اگر امروز بتوانم ۸ ساعت کامل درس بخوانم می توانم یک قسمت از فیلم مورد علاقه ام را ببینم یا می توانم با دوستم به بیرون بروم.

از بالاترین میزان بازدهی خود استفاده کنید و سعی کنید زمان هایی که بیشترین بازدهی را دارید دروس مهم و دشوارتر را مطالعه کنید.

منبع : تکنیک های مشاوره تحصیلی

بازدید : 175
يکشنبه 12 بهمن 1399 زمان : 20:20

زود انزالی چیست ؟ انزال به دفع مایع منی از بدن گفته می شود. زودانزالی زمانی رخ می دهد که انزال زودتر از آنچه مرد یا شریک زندگی او در حین رابطه جنسی دوست دارد اتفاق می افتد. زود انزالی همچنین به نام های انزال سریع یا ارگاسم زودرس نیز شناخته می شود. علت زود انزالی چیست

زود انزالی چیست ؟

اگر این اتفاق باعث کاهش لذت جنسی شود و روابط را تحت تأثیر قرار دهد، ممکن است نا امیدکننده باشد. در صورتی که این اتفاق اغلب رخ دهد و مشکل ایجاد کند، ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا روانشناس می تواند به شما کمک کند.

در جهان، از هر چهار مرد بالغ یک نفر درگیر زودانزالی است. معمولاً تصور می شود که این مشکل روانشناختی است، اما فیزیولوژی نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشد.

انزال چگونه اتفاق می افتد؟ | علت زود انزالی در مردان مجرد

انزال توسط سیستم عصبی مرکزی کنترل می شود. وقتی مردان از نظر جنسی تحریک می شوند، سیگنال هایی به نخاع و مغز آن ها ارسال می شوند.

سپس هنگامی که مردان به سطح خاصی از لذت می رسند، سیگنال هایی از مغزشان به اندام های تولید مثل ارسال می شود. این امر باعث می شود که منی از طریق آلت تناسلی خارج شود.

زود انزالی می تواند در هر سنی برای مردان رخ دهد.

مرحله 1: انتقال

انتقال زمانی است که اسپرم از بیضه ها به پروستات منتقل می شود و با مایع پروستات مخلوط می شود تا مایع منی تولید شود. برخی از لوله ها به حرکت اسپرم از بیضه ها از طریق پروستات به انتهای آلت تناسلی کمک می کنند.

مرحله 2: دفع

دفع هنگامی است که عضلات انتهای آلت منقبض می شوند. این باعث می شود که مایع منی از آلت تناسلی مرد خارج شود. بیشتر اوقات انزال و ارگاسم (اوج) همزمان اتفاق می افتد. اما برخی از مردان بدون انزال به ارگاسم می رسند. در بیشتر موارد، نعوظ پس از این مرحله از بین می رود.

علت زود انزالی در زنان چیست؟

زود انزالی معمولا در مردان اتفاق می افتد ولی زنان نیز از آن مستثنا نیستند.

برای اکثر زنان مورد نظر، رضایت جنسی فقط شامل رابطه جنسی نیست، بلکه شامل بوسیدن، نوازش و سایر روش های تحریک جنسی است که به همان اندازه مهم تلقی می شوند.

اگر زن کیفیت لازم از رابطه جنسی را دریافت نکند در بلند مدت دچار پریشانی و ناامیدی می شود و به مرور زمان انزال به شدت کاهش یافته و دچار زودانزالی می شود.

علاوه بر آن، دلایل روانشناختی و پزشکی، مانند عدم آموزش جنسی، افسردگی، درک غیرواقعی از رابطه جنسی، ترس از طلاق و جدایی، اختلال در نعوظ و بیماری های جنسی، دلایل نوروفیزیولوژیک مانند حساسیت به آلت تناسلی نیز می تواند تاثیرگذار باشد.

زود انزالی و اختلال نعوظ

بعضی اوقات زودانزالی برای مردانی که دارای اختلال نعوظ هستند مشکل ایجاد می کند. اختلال نعوظ زمانی ایجاد می شود که مردان قادر به ایجاد و حفظ حالت نعوظ نیستند، بنابراین نمی توانند عملکرد مناسبی در هنگام رابطه جنسی داشته باشند.

از آنجا که نعوظ پس از انزال از بین می رود، شناختن مشکل زود انزالی بسیار دشوار است، بنابراین در ابتدا باید اختلال نعوظ را درمان کرد.

با درمان اختلال نعوظ می توان زودانزالی را از بین برد.

سروتونین

اگر چه علت دقیق اختلال نعوظ مشخص نیست اما سروتونین ممکن است در این امر نقش داشته باشد. سروتونین یک ماده طبیعی در بدن شما است که توسط اعصاب ساخته می شود.

دوز بالای سروتونین در مغز سبب افزایش زمان انزال می شود.

مقادیر کم می تواند زمان انزال را کوتاه کرده و منجر به زودانزالی شود.

مسائل روانشناختی

مسائل روانشناختی یا بهداشت روانی می تواند در زودانزالی وجود داشته باشد و شامل موارد زیر می باشد:

 • افسردگی
 • استرس
 • گناه
 • انتظارات غیر واقعی در مورد عملکرد جنسی
 • سابقه سرکوب جنسی
 • عدم اعتماد به نفس
 • رابطه بد با شریک زندگی

مراقبت از مشکلات عاطفی اغلب کمک می کند.

زودانزالی و سن

زودانزالی می تواند در هر سنی رخ دهد. پیری دلیل مستقیم زود انزالی نیست، اگرچه افزایش سن باعث تغییر در نعوظ و انزال می شود.

برای مردان مسن، نعوظ ممکن است به اندازه زمان گذشته نباشد علاوه بر این، نعوظ ممکن است مدت طولانی قبل از انزال ادامه داشته باشد. این تغییرات می تواند منجر به زودانزالی یک پیرمرد شود.

زودانزالی چیست ؟ از تشخیص تا درمان

زودانزالی و شریک زندگی شما

با زودانزالی، ممکن است احساس کنید که مقداری از نزدیکی با شریک جنسی را از دست داده اید یا احساس عصبانیت، شرم و ناراحتی پیدا کنید و از شریک زندگی خود دور شوید.

زودانزالی نه تنها بر شما، بلکه بر شریک زندگی شما نیز تأثیر می گذارد و باعث می شود که رابطه بین زوجین آسیب ببیند.

صحبت درمورد مشکل گام مهمی است. در این حالت مشاوره جنسی می تواند مفید باشد. تکنیک هایی مانند روش فشار دادن نوک آلت تناسلی ممکن است برای شما و همسرتان برای طولانی شدن نعوظ مفید باشد.

از همه مهم تر، زن و شوهر باید تکنیک های آرامش را یاد بگیرند. نگرانی (مانند اضطراب) می تواند اختلال نعوظ را بدتر کند.

تشخیص انزال زودرس

برای مردان عادی است که بتوانند در حین رابطه جنسی و خودارضایی کنترل حداقلی بر در زمان انزال داشته باشند. اگر نگرانی از طرف مرد یا شریک جنسی وی وجود داشته باشد، احتمال زودانزالی وجود دارد .

هنگامی که زودانزالی مانع لذت جنسی شما می شود، باید به مشاور بهداشتی خود مراجعه کنید. تشخیص به این صورت است که آیا انزال، دیرهنگام رخ می دهد یا اصلاً رخ نمی دهد. اغلب اوقات، مشاور مراقبت های بهداشتی شما پس از معاینه جسمی و صحبت با شما زودانزالی را تشخیص می دهند. برخی از سوالاتی که از وی ممکن است بپرسند عبارتند از:

 • چند بار اتفاق می افتد؟
 • چه مدت این مشکل را داشته اید؟
 • آیا این فقط با یک شریک اتفاق می افتد، یا همه شرکا؟
 • آیا زودانزالی با هر بار تلاش در رابطه جنسی اتفاق می افتد؟
 • چه نوع فعالیت جنسی دارید و چند بار؟
 • چگونه زودانزالی فعالیت جنسی شما را تحت تاثیر قرار داده است؟
 • روابط شخصی شما چگونه است؟
 • آیا چیزی وجود دارد که زودانزالی شما را بدتر یا بهتر کند (به عنوان مثال، مواد مخدر، الکل و غیره)؟

زود انزالی چیست و چگونه درمان میشود

روان درمانی برای مشکلات جنسی

درمان روانشناختی روشی برای کار بر روی احساسات و عواطف است که ممکن است منجر به مشکل در روابط جنسی شود. هدف از این نوع درمان یادگیری منشأ مشکلات و یافتن راه حل هایی است که به زودانزالی کمک می کند.

این درمان همچنین می تواند به زوجین کمک کند تا به یکدیگر نزدیک تر شوند. درمان روانشناختی به افراد کمک می کند تا از عملکرد جنسی بهتری برخوردار شوند و اعتماد به نفس بیش تری پیدا کنند.

این نوع درمان می توان به عنوان تنها روش درمانی استفاده کرد، یا ممکن است همراه با دارو درمانی یا رفتاری مورد استفاده قرار گیرد.

منبع : زودانزالی چیست ؟ از تشخیص تا درمان

بازدید : 122
يکشنبه 5 بهمن 1399 زمان : 22:07

آیا افسردگی بی دلیل وجود دارد؟ افسردگی دلایل زیادی دارد که درک آن ها می تواند دشوار باشد. در برخی موارد، افسردگی می تواند با تجربه های دردناک زندگی فرد مرتبط باشد، مانند از دست دادن و فوت دیگران یا رویدادهای آسیب زا می باشد.

افراد دیگر ممکن است به دلیل داشتن سابقه خانوادگی در زمینه بیماری روانی درگیر افسردگی گردند. علاوه بر این افسردگی ممکن است، پیش از قائدگی، یائسگی، طلاق و جراحی نیز به وجود آید.

آیا می توان بی دلیل افسرده شد؟

به طور کلی می توان گفت هر تغییری در زندگی روتین فرد می تواند باعث ایجاد افسردگی شود. با این حال، برخی از افراد بدون هیچ دلیلی احساس افسردگی پیدا می کنند.

این افراد معمولا این افسردگی را بی دلیل می دانند زیرا سطح زندگی آن ها از دیگران بهتر است اما نمی توانند خوشحال باشند یا از زندگی خود لذت ببرند.

برخورد با افراد افسرده

شاید عجیب به نظر بیاید اما در بیش تر مواقع این دیگران هستند که باعث می شوند فرد فکر کند بدون هیچ دلیلی درگیر افسردگی شده است.

به طور مثال فرض کنید، خواهر 17 ساله شما می گوید که افسرده شده است.

شما به سرعت می گویید که سن او کم است و دلیلی ندارد که در این سن درگیر افسردگی شود.

در این شرایط فرد به سرعت به این موضوع می اندیشد که افسردگی او بدون دلیل و بدون ریشه می باشد. این برخورد بسیار غلط و آسیب زا می باشد.

افسردگی بی دلیل چیست؟ آیا می توان بی دلیل افسرده شد؟

در این حالت فرد احساس ناامنی پیدا می کند و مدام از خودش می پرسد که چرا افسرده است و جوابی برای آن ندارد. این کار باعث می شود که احساس پوچی پیدا کنند. به یاد داشته باشید که شما موظف نیستید دلیلی برای افسردگی خود به دیگران ارائه دهید.

در صورت عدم وجود "محرک" مانند مرگ یکی از عزیزان، طلاق یا از دست دادن شغل فرد بازهم ممکن است احساس کنند که بی دلیل دچار افسردگی شده است.

شخص افسرده ممکن است:

به دوران کودکی خود نگاه کند و به دنبال ریشه افسردگی خود بگردد و اگر نتوانست آن را پیدا کند یا به عبارت دیگر افسردگی خود را «توجیه» کند نگران و مضطرب می شود.

در این شرایط فرد از بروز افسردگی خود می ترسد و از طرفی عملکرد او در مدرسه و یا محل کار به شدت افت می کند و معلم یا رئیس ممکن است این افت را دلیلی بر بی مسئولیتی فرد بداند.

فشار برای "توجیه" افسردگی می تواند طاقت فرسا باشد به همین دلیل افراد افسرده هستند ممکن است تلاش کنند تا احساس واقعی خود را پنهان سازند.

در ظاهر ممکن است به نظر برسد که حال آن ها خوب است و خوشحال هستند ولی از درون به شدت افسرده می باشند.

این موضوع صدمات زیادی را به دنبال دارد زیرا فرد روز به روز منزوی تر می گردد.

بر روی دلایل ریشه ای تمرکز کنید

برای بهبود و درک افسردگی بهتر است که بر دلایل ریشه ای و اصلی آن تمرکز کنید، برخی از عوامل، مانند ساختار مغز، ژنتیک و مشکلات محیطی مواردی نیستند که فرد بتواند آن ها را کنترل کند.

بنابراین باید به عواملی تمرکز کنیم که شامل سبک زندگی فرد می شود و قابل تغییر است، اما میزان توانایی یک فرد در تغییر این رفتار به خود او بستگی دارد.

افسردگی انرژی فرد را کاهش می دهد و توانایی فعالیت های فیزیکی و ورزش را از فرد سلب می کند.

افسردگی و غم و اندوه چه تفاوتی دارند؟

افسردگی و اندوه دو امر کاملا متفاوت هستند اما بسیاری از افراد غمگین به اشتباه تصور می کنند که افسرده هستند زیرا غم و اندوه از علائم افسردگی نیز می باشد.

پیشنهاد مشاور: آیا هر کس ناراحت باشد افسرده است؟

بنابراین چگونه می فهمید که افسرده هستید؟ برای این کار علائم زیر را چک کنید:

علائم اصلی افسردگی

اگر علائم زیر را به مدت بیش از دو هفته به طور مداوم تجربه کنید، به احتمال زیاد شما درگیر افسردگی می باشید:

 1. عصبانیت
 2. اضطراب شدید
 3. تغییر در اشتها (همراه با کاهش وزن یا افزایش وزن)
 4. خستگی یا کمبود انرژی
 5. احساس غم یا پوچی
 6. احساس بی ارزشی، ناامیدی یا گناه بیش از حد
 7. از دست دادن علاقه به فعالیت های مورد علاقه
 8. دردهای جسمانی بدون هیچ دلیل خاصی
 9. مشکلات مربوط به تفکر، حافظه، تمرکز و تصمیم گیری
 10. مشکلات مربوط به خواب
 11. فکر به مرگ و خودکشی

پیشنهاد مشاور: تست افسردگی با پاسخ تحلیلی رایگان + راهکار درمانی

گریه بی دلیل و افسردگی

بسیاری از افراد تصور می کنند که گریه بی دلیل حتما به دلیل افسردگی می باشد اما اینگونه نیست گریه بی دلیل می تواند به دلیل قائدگی، بارداری، خستگی شدید، اضطراب، غم و اندوه و افسردگی باشد. بنابراین نمی توان گفت که زمانی که فرد بی دلیل خاصی گریه می کند حتما افسرده می باشد.

چگونه جلوی گریه را بگیریم

گریه یک روش کاملاً طبیعی برای ابراز احساسات است. اما شخصی که اغلب بدون دلیل مشخصی گریه می کند، ممکن است از گریه در زمان های نامناسب مضطرب شود،.

سه راه کاری که در ادامه ذکر می شوند باعث جلوگیری از گریه می شود، اما به خاطر داشته باشید که این کار تنها یک راه موقت می باشد و نمی تواند این مشکل را درمان سازد:

 • فشار دادن زبان به سقف دهان
 • شل کردن عضلات صورت
 • خاراندن پوست بین انگشت شست و انگشت اشاره
 • پلک نزدن
 • فکر کردن به چیزهای شاد و خوشحال کننده
 • نفس های عمیق و طولانی

اگر نگران هستید که بیش از اندازه گریه می کنید بهتر است با یک مشاور در این مورد صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که گریه شدید معمولا در افسردگی خفیف مشاهده می شود زیرا در افسردگی شدید فرد در بیان و بروز احساسات خود مشکل دارد.

گاهی گریه بی دلیل در خانم ها می تواند ناشی از دوران قاعدگی باشد.

افسردگی بی دلیل چیست؟ آیا می توان بی دلیل افسرده شد؟

افسردگی و خودکشی

در مورد رابطه بین این دو در مقالات دیگر به طور کافی توضیح داده شده است اما در صورت مشاهده علائم زیر حتما فرد را پیش روانشناس یا روانپزشک ببرید و به هیچ عنوان این علائم را دست کم نگیرید:

 • صحبت در مورد خودکشی
 • بخشیدن اموال یا نوشتن وصیت نامه
 • صحبت در مورد اینکه زندگی ارزش ندارد
 • تهدید به خودکشی

بسیاری از افراد تصور می کنند که زمانی که فرد در مورد خودکشی حرف می زند تنها به دنبال جلب توجه می باشد اما اینگونه نیست و بسیار دیده شده است کسانی که خودکشی کرده اند با این کار سعی داشتند که از دیگران کمک بگیرند.

منبع : افسردگی بی دلیل چیست؟ آیا می توان بی دلیل افسرده شد؟

بازدید : 131
سه شنبه 23 دی 1399 زمان : 23:57

ترس از گربه یا فوبیای گربه (Ailurophobia)، ترس شدید از گربه ها را توصیف می کند که باعث وحشت و اضطراب در هنگام دیدن یا حتی فکر کردن گربه می شود. فوبیا به ترس شدید و غیرمنطقی از چیزی گفته می شود که باعث اختلال در زندگی افراد شده و با علائم خاصی همراه است.

اگر تا به حال گربه ای به شما آسیب رسانده یا به شما حمله کرده باشد، ممکن است باعث شود که شما در اطراف گربه ها عصبی و نگران یا حتی از گربه ها متنفر شوید .

این ترس ممکن است از تنفر فراتر برود و باعث شود که فرد با دیدن گربه دچار هراس شدید شود. این موضوع می تواند تأثیر زیادی در زندگی روزمره شما بگذارد، به خصوص امروزه که گربه و سگ به عنوان حیوانات خانگی شناخته می شوند.

در ایران نیز گربه های خیابانی معمولا در همه جای شهر حضور دارند و این موضوع بیرون رفتن را برای افراد دارای این فوبیا سخت تر می کند.

علائم فوبیا گربه

علامت اصلی این فوبیا ترس شدید هنگام دیدن یا شنیدن اسم گربه است. حتی دیدن کارتون یا عکس گربه نیز می تواند علائم این ترس را تحریک کند.

علائم جسمی این فوبیا معمولاً شامل موارد زیر می شود:

 • درد یا گرفتگی در قفسه سینه
 • افزایش تعریق
 • افزایش ضربان قلب
 • دشوار شدن تنفس
 • سرگیجه یا حالت تهوع
 • لرزش
 • خشک شدن
 • ناراحتی معده

علائم روانشناختی ترس از گربه شامل موارد زیر می شود:

 • وقتی به گربه فکر می کنید احساس وحشت و ترس را تجربه می کنید.
 • احساس ترس شدید از حضور در مناطق جدیدی که احتمال دارد گربه آن جا باشد دارید.
 • وقت زیادی را صرف فکر کردن در مورد راه های دوری از گربه ها می کنید.
 • با شنیدن صدای گربه، صدای خش خش یا صداهای مشابه احساس اضطراب و ترس شدیدی پیدا می کنید.

چگونه ترس از گربه را از بین ببریم | فوبیای گربه

علل ترس از گربه

 • تجربه حمله توسط گربه یا شاهد حمله گربه بودن به خصوص در کودکی (سنین 7 تا 11 سالگی)
 • ژنتیک
 • محیط

به خاطر داشته باشید که اغلب فوبیاهای خاص به خصوص فوبیاهای حیوانی در کودکی ایجاد می شوند. بسیاری از افراد از رفتارهای بی دلیل گربه ها می ترسند و تصور می کنند که قصد آسیب به آن ها را دارد.

برخی از افراد حتی از این که موی گربه در غذای آن ها قرار بگیرد نیز به شدت می ترسند و در مواجه با گربه چندین بار ظرف های خود را می شویند.

ترس از خرافات گربه

در گذشته بسیاری از افراد اعتقاد داشتند که گربه ها با جنیان در ارتباط هستند یا اگر به آن ها آسیبی برسد خانواده فرد نفرین می شوند. این اعتقادات تنها در ایران نبوده، مصریان نیز گربه ها را نماد الهه و ماه می دانستند،

کشتن گربه در آن دوران جرم بوده و به همین دلیل می توان مومیایی های آن ها را در موزه ها مشاهده کرد.

اگر در فیلم ها یا کارتون های جادوگری دقت کنید اغلب جادوگر ها به شکل گربه در می آیند یا از گربه ها برای پیام فرستادن استفاده می کنند این نیز باور دیگری است که دربرخی از کشورها رواج دارد.

تشخیص فوبیای گربه

برای تشخیص صد در صد باید به مشاور یا روانشناس مراجعه کنید اما اگر علائم گفته شده یا علائم زیر را هنگام حضور گربه احساس می کنید به احتمال زیاد شما در گیر ترس از گربه ها هستید:

 • تماشا، فکر، تصویر یا حتی صدای گربه ها باعث بروز علائم اضطراب می شود.
 • برای جلوگیری از دیدن گربه ها راه خود را تغییر می دهید.
 • زمان زیادی را به فکر در مورد گربه ها می گذرانید و گربه ها در تمام کابوس های شما حضور دارند.
 • این علائم را حداقل بیش از 6 ماه تجربه می کنید.

کنار آمدن با گربه هراسی

برای از بین بردن ترس از گربه ها لازم است که به مشاور و روانشناس مراجعه کنید اما کارهای زیر نیز باعث کاهش ترس شما در این رابطه می شوند:

 • بازی با گربه های اسباب بازی و پلاستیکی
 • مطالعه در مورد حیوانات و توانایی های آن ها
 • مشاهده حیوان از فاصله دور
 • لمس حیوان ( در صورت امکان) و با نظارت

در صورتی که فرد علاقه ای به این کارها نشان می دهد آن ها را مجبور نکنید زیرا در برخی از شرایط ممکن است حملات هراس را تجربه کنند.

در جمع معمولا گربه به سمت شخصی می رود که علاقه ای به گربه ندارد، زیرا گربه عدم برقراری ارتباط چشمی را خطرناک و تهدید آمیز تلقی می کند و به همین دلیل به سمت او می رود.

منبع : چگونه ترس از گربه را از بین ببریم | فوبیای گربه

تعداد صفحات : 0

درباره ما
موضوعات
آمار سایت
 • کل مطالب : 43
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 28
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 9040
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 9768
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 29695
 • بازدید ماه : 29695
 • بازدید سال : 484838
 • بازدید کلی : 489206
 • <
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی